דף הבית - פורטל תעודות סל
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
כמה אתה באמת יודע על מסחר בתעודות סל? למד עוד!

תעודות סל בישראל

בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים גילו את תעודות הסל השונות. כך, נשמעים חדשות לבקרים סיפורים על השקעות סולידיות שהניבו רווחים יפים ועל סיכון כמעט מינימלי. מה שחשוב לא פחות, הוא שישראלים רבים הבינו גם כי המים של תעודות הסל אינם העמוקים ביותר שניתן למצוא, כך שלאחר ייעוץ והדרכה מתאימים - כל אדם יכול לסחור בהן.

על שוק תעודות הסל בישראל

ברמה הבסיסית ביותר, תעודות סל הן ניירות ערך אשר נסחרות בבורסת תל אביב. הן באות לעקוב אחר שורה שלמה של מדדים, לרבות מניות, אגרות חוב, סחורות, מטבעות חוץ וכן הלאה. זוהי דרך מסחר אשר התפתחה בעולם כבר לפני שנים רבות, והגיעה לישראל עם תחילת שנות ה-2000, אז הונפקה תעודת הסל הראשונה.

מאז, הענף בישראל נמצא במגמה אחת: כלפי מעלה. בשנת 2010, למשל, היו בנמצא כמעט 400 תעודות סל שונות, אשר היקף הנכסים שלהן הגיע לכ-50 מיליארד שקלים. אלו מספרים מדהימים, בהתחשב בגודלה הזעום של המדינה: בארצות הברית כולה, למשל, נסחרו בשנת 2008 כ-680 תעודות "בלבד".

מאפייני תעודות סל בישראל

בישראל, מונפקות תעודות סל על ידי שבע חברות, ביניהן "תכלית", "הראל", "מבט", "פסגות", "קסם" ואחרות. בדומה למניות אחרות, הן נסחרות להן בכל שעות היום, כחלק מהמסחר הרציף בבורסת תל אביב. דמי הניהול עבור התעודות האלה משתנים בהתאם למדיניות הגורם הפיננסי האמור, ונעות לרוב בין 0% ל-1.6%.

על פי הנתונים, הרי שהתעודות הפופולאריות ביותר בקרב ישראל הן אלה אשר מבוססות על מדדי המניות השונים, לרבות ת''א 25 או 100, מדד יתר 50 ועוד. בנוסף לכך, נעשה סחר נאה בהחלט בתעודות המבוססות על אגרות חוב. עם השנים התברר כי הישראלים משקיעים רבות בתעודות סל בחסר (שורט) ופחות בתעודות סחורות, בין היתר, ככל הנראה, בשל המבחר המצומצם בתחום הסחורות, לפחות לפי שעה.

בין תעודות הסל ניתן למצוא, כמובן, כאלה המבוססות על מדדים ישראליים, לעומת כאלה אשר המדדים שלהן בינלאומיים. בהקשר הזה, קשה מעט יותר לבצע אבחנה חד משמעית, שעה שנעשה סחר בשיעור כמעט דומה בשני הסוגים של התעודות.

האם השוק קטן מדי?

השאלה שצריכה להישאל נוגעת למימדי השוק הישראלי. עשינו קודם לכן את ההשוואה לארצות הברית. בנוסף אליה, יש לציין שההערכות מדברות כיום על כך שכ-50% מתעודות הסל בישראל מבוססות על מחזור מסחר יומי העומד על פחות ממיליון שקלים, מה שמקטין את ביקוש הסוחרים אליהן. תעודות רבות אחרות כוללות מחזור הנמוך מ-100,000 ש''ח.

כך מתחילים לסחור בישראל

ראינו שבישראל ישנן לא מעט אפשרויות השקעה בתעודות סל. גם אם הבנת תעודות הסל לא מצריכה דוקטורט בכלכלה, ההמלצה הברורה היא להכיר היטב את חוקי המשחק טרם ההשקעה הראשונה, אפילו אם זו בסיסית. היות והחודשים הראשונים עלולים להיות לא בהכרח חיוביים, רצוי מאד להיוועץ בגורם מקצועי, דוגמת יועץ השקעות, וכן לקבל ממנו הדרכה על הצעדים הראשונים בתחום.

שתף תוכן זה עם חבריך!
אנו עושים מאמצים לאסוף עבורך מידע מדוייק ועדכני. עם זאת, אין אנו יכולים להיות אחראים לנכונות במידע ולאפשרות שימוש בו בניהול כספך. אין לראות במידה זה כל המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק כל מידע המפורסם באתר לפני קבלת החלטה. מערכת האתר אינה אחראית לכל נזק שיגרם לך כתוצאה משימוש במידע המופיע באתר זה.

יצירת קשר, פורטל תעודות סל © כל הזכויות שמורות 2013