דף הבית - פורטל תעודות סל
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
כמה אתה באמת יודע על מסחר בתעודות סל? למד עוד!

תעודות סל בחסר (שורט)

למתעניינים צעירים בתחום שוק ההון, המושג תעודות סל אינו זר. רבים מן המתחילים בתחום אף מסמנים את תעודות הסל כאפיק השקעה נבחר, לפחות עבור שלבים זהירים אלו של ההתחלה. אז מה הן אותן תעודות סל ומה הן, לעומתן, תעודות סל בחסר?

כאמור, תעודות סל הן ניירות ערך הנסחרים בבורסה כאשר ערכן צמוד למדד כלשהו. לכל תעודת סל ישנו ערך בסיס ונוסחה מתמטית הגוזרת ממנו את ערכה. בכל רגע נתון ניתן לחשב את ערכה של תעודת הסל שעולה או יורד כמובן בהתאם לעלייה או לירידה של המדד אליו היא צמודה.

מדד אליו צמודות תעודות סל יכול להיות מטבע חוץ כלשהו, סחורה מסוג מסוים או אוסף של מניות כמו מדד הנאסד"ק, מדד ת"א 100 ועוד. בשל האפשרות להרכיב תעודות סל ממגוון רחב של מניות שונות, היא נחשבת לאפיק השקעה בטוח יחסית. בנוסף, עלות הניהול של תעודות הסל נמוכה יחסית לעלות הניהול של קרן נאמנות, למשל. תעודות סל בחסר הן תעודות סל הפועלות על פי שיטת השקעות המכונה שורט. שיטה זו נועדה לייצר רווח מנכס כלשהו שערכו יורד. תעודות סל בחסר פועלות כך שערכן עולה ביחס הפוך ליחס הנכס אליו הן צמודות. כלומר – אם ערך הנכס עולה, ערכה של תעודת הסל דווקא יירד. ואם ערך הנכס יורד, אז יעלה ערכה של תעודת הסל. כאמור, לכל תעודת סל יש נוסחה מתמטית על פיה נגזר ערכה.

עבור תעודות סל בחסר ישנם שני סוגים של נוסחאות. שני סוגים אלו יוצרים בעצם שני סוגים של תעודות סל בחסר – תעודות סל בחסר בנקודות ותעודות סל בחסר באחוזים. מבלי להיכנס אל החישובים המתמטיים המורכבים והמדויקים, לא צריך הרבה היגיון על מנת להבין שעבור תעודת סל בחסר בנקודות, הערך יעלה או יירד ביחס הפוך לזה של הנכס- במספר נקודות. לעומת זאת, עבור תעודות סל בחסר באחוזים, ערך התעודה ישתנה באחוזים על פי אחוז השינוי בערך הנכס, וביחס הפוך לו. בין אם מדובר בתעודות סל רגילות או בחסר, יהיה סוג התעודה אשר יהיה, קוסמת אפשרות זו של תעודות הסל למשקיעים וותיקים וחדשים כאחד, כאלטרנטיבה שפויה וזהירה המניבה תוצאות לטווח ארוך בתוך הג'ונגל הפראי של שוק ההון.

לקריאה נוספת אודות מנגנון תעודות סל בחסר: ויקיפדיה  border=

שתף תוכן זה עם חבריך!
אנו עושים מאמצים לאסוף עבורך מידע מדוייק ועדכני. עם זאת, אין אנו יכולים להיות אחראים לנכונות במידע ולאפשרות שימוש בו בניהול כספך. אין לראות במידה זה כל המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק כל מידע המפורסם באתר לפני קבלת החלטה. מערכת האתר אינה אחראית לכל נזק שיגרם לך כתוצאה משימוש במידע המופיע באתר זה.

יצירת קשר, פורטל תעודות סל © כל הזכויות שמורות 2013