דף הבית - פורטל תעודות סל
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
כמה אתה באמת יודע על מסחר בתעודות סל? למד עוד!

סוגי תעודות סל

תעודות סל הפכו עם השנים לאחד מאפיקי ההשקעה הנפוצים ביותר בישראל, גם בקרב אנשים "מן היישוב". האמונה היא שלמידת התחום אינה תורה מסיני, וכי לאחר הכרת הכללים הבסיסיים ניתן לסחור באופן ראוי בתעודות אלה. בנוסף על כך, רבים יוכלו להעיד בגאווה כי הניבו תשואות נאות בהחלט בזכות תעודות הסל, ללא סיכון ממשי מצידם.

קשה לחלוק על הקביעות האלה. ועדיין, כדי להבין את שדה המשחק אליו אנו נכנסים, יש לבחון את הסוגים העיקריים של תעודות סל הנסחרות כיום בישראל, אשר רובן קיימות, אגב, גם בשווקים בעולם כולו, תחת הגדרה כזו או אחרת.

תעודות סל מניות

הסוג הראשון אליו נתייחס הוא תעודות סל מניות, אשר, פשוטו כמשמעו, עוקבות אחרי מדדים מסוג זה, דוגמת מדד ת''א 100 או מדד המעוף. קיימות תעודות אשר הסחר שלהן נעשה במונחי המטבע המאפיינים את מדינת המדד, לעומת כאלה אשר מתייחסות למדדים הבינלאומיים, אך נסחרות, עדיין, במטבע המקומי.

קרא עוד על תעודות סל מניות חו"ל או מניות ישראל

תעודות סל סחורות

תעודות סל סחורות משתנות על פי מחירי סחורות למיניהן, דוגמת כסף, זהב או אפילו תירס. כאן, ומסיבות ברורות, ברוב המקרים תהיה ההתייחסות אל חוזים שנחתמו בין שני צדדים, ולא אל הסחורה עצמה אותה המשקיע לא קונה בפועל. בהתאם לביקוש לסחורות אלה בעולם, ייקבע בסופו של דבר מחיר התעודה.

קרא עוד על תעודות סל סחורות

תעודות סל אג''ח

תעודות סל אגרות חוב (אג''ח) באות לעקוב אחר כל אותם מדדי איגרות חוב המאפיינים את ישראל, ואלה יכולים להיות מונפקים על ידי המדינה או חברות שונות. כאן, ניתן למצוא לא מעט סוגים של איגרות חוב, והתעודות המתייחסות אליהם נקבעות על פי משך החיים הממוצע שלהם.

תעודות סל מט''ח

תעודות סל מטבע חוץ (מט''ח) באות לעקוב אחרי שערי מטבע שונים בעולם. הם נושאות ריבית, ומחושבות באופן יומי - החישוב ייעשה על פי תשקיף התעודה הנקבע. מחיר תעודות אלה מהווה למעשה שיקוף של שני המשתנים החשובים האלה, המטבע הרציף והריבית.

תעודות סל בחסר (שורט)

עד כה, כל התעודות שראינו באו בקשר ישיר עם שווי משתנה כלשהו, כלומר- כשהוא עלה, כך גם ערך התעודה. תעודת סל בחסר פועלת בצורה ההפוכה. במילים אחרות: כאשר ערכו של נכס הבסיס עליו מבוססת התעודה עולה, היא יורדת, ולהיפך. בהקשר הזה, ניתן להבחין בין שני סוגים עיקריים של תעודות סל, המבוססות על נקודות או אחוזים.

קרא עוד על תעודות סל בחסר

תעודות סל מורכבות

תעודות סל מורכבות, כנובע משמן, נחשבות לקשות ביותר לפיצוח. אלו יכולות להיות תעודות אשר עוקבות אחרי מספר נכסים גם יחד, בעלות הרכב משתנה או קבוע ואף כאלו אשר מציעות תשואה פי כמה מביצועיו של נכס הבסיס עצמו. תעודות אלה מצריכות הכרה מלאה יותר של התחום, ולכן מאפיינות לרוב את המשקיעים המנוסים יותר בו.

קרא עוד על תעודות סל מורכבות

שתף תוכן זה עם חבריך!

יצירת קשר, פורטל תעודות סל © כל הזכויות שמורות 2013