דף הבית - פורטל תעודות סל
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
כמה אתה באמת יודע על מסחר בתעודות סל? למד עוד!

ניתוח טכני של תעודות סל

הדבר שלו ייחל כל משקיע בכל רגע נתון, הוא לדעת מה יקרה עם ההשקעה שלו בעתיד. כלומר: האם ההחלטה שעשה נכונה, האם השקיע את הכסף במקום הנכון ומתי יזכה לראות את התשואה הגבוהה ביותר מההשקעה שלו. כמובן שכל השאלות הללו והתקווה הגדולה שמרכזת את כולן, אינן ניתנות למימוש ואין להן תשובה. אחרת, שוק ההון היה שונה לחלוטין ממה שמוכר לנו כיום.

אחד הסודות הגדולים, ה'קסמים' של שוק ההון, הוא בחוסר הידיעה. אדם אשר משקיע באפיק או בכלי מסוים בבורסה, עושה זאת מתוך ידיעה שישנו סיכון מסוים - לעיתים גדול מאוד ולעיתים מזערי - בהחלטה שלקח. הוא יודע שיש סיכוי מסוים, שכל ההשקעה שלו תרד לטמיון ושהכסף שהשקיע ייעלם. מצד שני, הוא יודע שבמקרה של הצלחה, הרווח שיקבל יהיה גבוה הרבה יותר מכל אפיק אחר בו היה מחליט להשקיע את כספו - חיסכון של הבנק, ריבית על הפלוס, קרן השתלמות, חיסכון לטווח ארוך ועוד ועוד. וזו הסיבה העיקרית בגללה משקיעים ממשיכים להשתתף בהמוניהם במשחק של הבורסה.

אבל ישנן דרכים לשער את הכיוון שאליו הולך השוק

חלק חשוב מעולם שוק ההון הוא האנליסטים - אותם אנשי מקצוע אשר מנתחים את התנהגות השוק ולפי ניתוח זה מדווחים לציבור לגבי השערתם: האם השוק כולו הולך לכיוון מסוים, מה תעשה מניה כזו ומה יעשה כלי אחר. אנליסטים קיימים היום בכל מקום: ישנם אנליסטים אשר מנתחים את השוק כולו, כאלו אשר מנתחים את ההתנהגות של מניה מסוימת ואחרים שמנתחים את התנהגותם של גופים אשר נסחרים בבורסה לניירות ערך. אלו אנשי מקצוע חשובים מאוד, אשר יכולים לסייע למשקיע בהחלטתו - למרות שגם הם לא יכולים לתת תשובה מוחלטת. הכל נמצא עדיין בגדר השערות, משום שהתנהגות השוק לא תמיד צפויה.

לשער את כיוון השוק על פי העבר

אחד מכלי האנליסטים הוא הניתוח הטכני. ניתוח טכני נעשה היום לשלל כלי השקעה, ממניות ועד תעודות סל. בעזרת הניתוח הזה, מאמינים האנליסטים כי הם יכולים לשער פחות או יותר את הכיוון שאליו הולך הכלי המנותח.

כיצד הם עושים זאת? במסגרת הניתוח הטכני, מסתכלים האנליסטים בעיקר על נתוני העבר של כל תעודת סל ועל הביצועים שעשתה עד היום. הם משתמשים בגרפים אשר מציגים את הנתונים הללו ולפיהם מנתחים את התנהגות השוק כולו - במטרה להשליך על כך לעתיד ולשער מה תעשה תעודת הסל בהמשך הדרך.

זכרו!

ניתוח טכני מתבסס על הנחה לפיה השוק מתנהג במחזוריות מסוימת והאנשים עצמם, המשקיעים, מתנהגים בהתאם לאירועים שונים שמתרחשים לאורך הזמן. כלומר: ניתן לצפות חלק מההתנהגויות של תעודת הסל עצמה, משום שהיא מושפעת מ'מצבי הרוח' של ציבור המשקיעים, כמו כל כלי השקעה אחר. כך אפשר גם לדעת לכאורה מה תעשה בעתיד.

לא על הניתוח הטכני לבדו

כפי שציינו, ניתוח טכני ופעולות של אנליסטים הם רק דרך לשער את התנהגות הכלים השונים המשמשים להשקעה. אין להסתמך על עניין זה בלבד ולהחשיבו כדבר בטוח, משום שאף אחד לא יכול באמת לדעת כיצד ינהג השוק.

אסור לשכוח כי לאורך ההיסטוריה מתרחשים דברים לא צפויים: מלחמות, משברים כלכליים (כמו המשבר של 2008 שפקד את רוב העולם), עסקאות ענק וכדומה - לכולם יש השפעה מכרעת על השוק, ואי אפשר לצפות אותם במדויק. לכן, חשוב להתייחס לכל ניתוח בזהירות הנדרשת ולחשוב היטב לפני כל השקעה.

שתף תוכן זה עם חבריך!
אנו עושים מאמצים לאסוף עבורך מידע מדוייק ועדכני. עם זאת, אין אנו יכולים להיות אחראים לנכונות במידע ולאפשרות שימוש בו בניהול כספך. אין לראות במידה זה כל המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק כל מידע המפורסם באתר לפני קבלת החלטה. מערכת האתר אינה אחראית לכל נזק שיגרם לך כתוצאה משימוש במידע המופיע באתר זה.

יצירת קשר, פורטל תעודות סל © כל הזכויות שמורות 2013