דף הבית - פורטל תעודות סל
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
כמה אתה באמת יודע על מסחר בתעודות סל? למד עוד!

שאלות נפוצות

מהי תעודת סל?

זוהי תעודה בעזרתה ניתן לסחור בבורסה לניירות ערך. התעודה מונפקת על ידי גופים פיננסיים שונים וייחודה הוא בכך שהיא 'מחקה' את פעולתם של נכסים מרכזיים בבורסה, החל במדדי מניות ואג"ח ועד סחורות.

מתי החל לראשונה מסחר בתעודות סל בישראל?

תעודת הסל הראשונה בישראל הונפקה בשנת 2000. כיום, היקף הנכסים המנוהלים בכלל תעודות הסל בישראל מוערך ביותר מ-60 מיליארד שקלים.

כיצד נקבע שמה של תעודת סל?

לרוב, שם התעודה נקבע על פי שם הגוף הפיננסי המנפיק אותה והנכס אחריו היא עוקבת. לדוגמא, תעודה של בית השקעות תכלית תעודות סל אשר עוקבת אחר מדד תל אביב 25 תיקרא 'תכלית תל אביב 25'.

אילו גופים פיננסיים מנפיקים כיום תעודות סל בישראל?

הגופים אשר מציעים כיום תעודות סל למשקיע הישראלי הם: תכלית תעודות סל (אשר מיזגה לתוכה את אינדקס תעודות סל), קסם תעודות סל, פסגות (שקנתה לאחרונה את חטיבת תעודות הסל מבית ההשקעות מיטב), הדס תעודות סל, מבט תעודות סל, תאלי תעודות סל והראל תעודות סל.

כיצד מתבצע המסחר בתעודות סל?

ממש כמו כל נייר ערך בבורסה. היתרון של תעודות הסל הוא באפשרות למכור ולרכוש אותם לאורך כל יום המסחר ולא רק במספר נקודות, כנהוג בכלים בורסאיים אחרים.

ישנם דמי ניהול בעולם תעודות הסל?

אכן, אך הם נחשבים נמוכים יחסית ומגיעים עד אחוז אחד לכל היותר. למעשה, ישנם גופים או תעודות סל בהן לא ייגבו דמי ניהול, או שאלו יהיו מזעריים ביותר.

האם במעקב אחר מדד מסוים, אקבל בדיוק את אותה תשואה שהוא מציג?

לא. ישנם גורמים רבים אשר ישפיעו על התשואה הסופית שתתקבל מהתעודה, וביניהם דמי הניהול, שער החליפין (במקרה של מדד בחו"ל), חלוקת הריבית ועוד.

מה ההבדל בין תעודת סל ל-ETF?

ETF הוא למעשה קרן סל ולא תעודת סל. בבסיסן, מדובר בכלי השקעה דומים, אך ישנם הבדלים הקשורים לדרך פעולתן, למבנה שלהן, לדמי הניהול שנגבים מהמשקיע ועוד.

מה ההבדל בין תעודת סל ל-ETF?

ETF הוא למעשה קרן סל ולא תעודת סל. בבסיסן, מדובר בכלי השקעה דומים, אך ישנם הבדלים הקשורים לדרך פעולתן, למבנה שלהן, לדמי הניהול שנגבים מהמשקיע ועוד.

האם בחו"ל מתקיים מסחר בתעודות סל?

בחו"ל ובעיקר בארה"ב, תעודות הסל נקראות כולן ETF. ביחס לישראל, העניין שמעורר הכלי הזה נמוך הרבה יותר, אך גם לו יש משמעות והשפעה בשווקים שונים ברחבי העולם.

מה הן תעודות סל מורכבות?

אלו תעודות סל אשר מציעות למשקיע אפיק השקעה בעל אופי מעט שונה מתעודות הסל הרגילות, כך שהוא יכול לערב בהשקעה יותר סיכון. לדוגמא: תעודות סל ממונפות, אשר ביכולתן להציע למשקיע תשואה פי כמה מהמדד אחריו הן עוקבות. לקריאה בהרחבה על תעודות סל מורכבות.

ומה הן תעודות סל סחורות?

אלו תעודות אשר עוקבות אחר מדדי חוזים של עסקאות בסחורות כמו זהב, כסף, נפט, גז, חיטה, תירס ועוד. חשוב לציין שההשקעה אינה נוגעת לסחורה עצמה. הסחורות הישראליות המוצעות להשקעה כיום הן נפט, גז, זהב וכסף בלבד. לקריאה בהרחבה על תעודות סל סחורות.

מה הן תעודות סל בחסר?

תעודות סל בחסר (שורט) הן כאלו אשר מתנהגות הפוך מהתנהגותו של המדד אחריו הן עוקבות. כך, כאשר המדד יורד התשואה שלהן עולה - ולהיפך. לקריאה בהרחבה על תעודות סל בחסר.

האם תעודת סל שעוקבת אחר נכס בסיס בחו"ל, תושפע משער המטבע באותה מדינה?

תלוי באיזו תעודת סל מדובר. ישנן תעודות סל אשר נסחרות בהתאם לשער המטבע במדינה שבהן הן מונפקות, וכך לשער המטבע הזר אין השפעה על הביצועים. מצד שני, ישנן כאלו אשר נסחרות על פי שער המטבע הזר וכך, הביצועים שלהן יהיו תלויים גם בתשואה של נכס הבסיס וגם בהתנהגות המטבע באותה מדינה ביחס לשקל.

האם גם על מנפיקי תעודות סל חלה חובת השקיפות?

כמו כל נייר ערך, חוקי הבורסה חלים גם על תעודות הסל. לכן, מנפיקי תעודות אלו מחויבים לפרסם נתונים שונים לגבי ביצועיה בעבר ולגבי כוונות עתידיות, בכדי לאפשר למשקיעים להחליט בצורה מושכלת במה ישקיעו את כספם.

מהו ניתוח טכני?

בשוק ההון פועלים אנליסטים - אנשים אשר תפקידם לנתח את מצב השוק ולפיו לשער מה יהיה כיוונו. האנליסטים מספקים למשקיעים כלי נוסף שיסייע להם בהחלטה לגבי ההשקעה הנכונה. אחת הדרכים לנתח את מצב השוק הוא באמצעות הניתוח הטכני, שמתרכז בעיקר בהתנהגות השוק עד לנקודה מסוימת.

האם כדאי לי להשקיע בשווקים המוגדרים כ'מתעוררים'?

באופן כללי, השווקים המתעוררים נחשבים כאופציה כדאית להשקעה, משום שהם נמצאים בכיוון חיובי מבחינה כלכלית, אשר צפוי להישמר לאורך זמן. אבל, כמו בכל השקעה בשוק ההון, דבר לא בטוח לחלוטין ולכן כדאי לבחון היטב כל אופציה לפני מימושה בפועל, רצוי בעזרת איש מקצוע מנוסה אשר מתמחה בשוק שבו אתה מעוניין להשקיע.

כיצד ניתן לשנות את נכס הבסיס אחריו תעקוב תעודת סל?

ככלל, תעודות סל מוגדרות מרגע הנפקתם ככלי אשר עוקב אחר נכס בסיס אחד בלבד. עם זאת, ישנם מקרים בהם ישנו שינוי בנכס הבסיס עצמו, על ידי הבורסה, מה שיביא לשינוי גם באופי התעודה. כמו כן, ישנן תעודות סל מורכבות בהן יכול המשקיע לבחור, מספר פעמים בשנה, באילו נכסי בסיס להתמקד.
שתף תוכן זה עם חבריך!
אנו עושים מאמצים לאסוף עבורך מידע מדוייק ועדכני. עם זאת, אין אנו יכולים להיות אחראים לנכונות במידע ולאפשרות שימוש בו בניהול כספך. אין לראות במידה זה כל המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק כל מידע המפורסם באתר לפני קבלת החלטה. מערכת האתר אינה אחראית לכל נזק שיגרם לך כתוצאה משימוש במידע המופיע באתר זה.

יצירת קשר, פורטל תעודות סל © כל הזכויות שמורות 2013