דף הבית - פורטל תעודות סל
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
כמה אתה באמת יודע על מסחר בתעודות סל? למד עוד!

תעודות סל סחורות

כל פריט אשר מחליף ידיים בין סוחרים או בין סוחר לקונה, נקרא סחורה. אך לא כל סחורה שהיא תעניין את המשקיעים השונים ותשפיע על כלכלת העולם כולו. במבט גלובלי ועולמי, העניין הוא בסחורות שמציגות היקפי מסחר עצומים בכל רחבי העולם ומהווים את הבסיס לכלכלה העולמית.

סחורות כלל עולמיות יכולות להיות חיטה, תירס, סויה, זהב, כסף, נפט, גז ואפילו מים. אלו סחורות שהחשיבות שלהם מבחינה עולמית היא גבוהה ביותר, משום שהן נצרכות בכל מדינה בעולם ורמת הזמינות שלהן תשפיע על הכלכלה, הן מבחינה מקומית והן מבחינה עולמית ומקיפה יותר. סחורות אלו, במקרה בו יהיה בהן מחסור, יעלו הרבה יותר ממה שהן עולות במצב 'רגיל'. כך קרה לא מזמן במהלך בצורת קשה שתקפה את ארה"ב והביאה לפגיעה ביבולי החיטה. התקופה הזו התבטאה בעליית מחירים משמעותית מאוד. מאחר ומדובר בסחורה בסיסית ביותר, אשר בעזרתה נעשים לחמים ומוצרי מאפה רבים בכל העולם, עלייה גבוהה במחיר החיטה מביאה לעליית מחירים של מוצרי בסיס רבים, בכל העולם.

לסחור בסחורה מבלי לקנות גרגר אחד

לעניין הסחורות יש אספקט נוסף, אשר קשור כמובן גם הוא קשר ישיר לכלכלה העולמית, אך מסתכל על כל הנושא מזווית אחרת: הזווית של שוק ההון. בזווית הזו, כל סחורה כזו היא עניין בעל ערך בו כדאי לסחור גם בשווקים הגלובליים אשר מתרכזים בבורסות השונות - ולכן אפשר גם להשקיע בו. תנודות במחירי סחורות בפועל, יביאו לעלייה בשעריהן גם בבורסות. עלייה כזו יכולה להעשיר משמעותית את מי שהחליט להשקיע באותה סחורה בדיוק, ולהכניס לו הרבה כסף, מבלי שקנה בפועל אפילו גרם אחד מאותה סחורה. זהו מסחר שנעשה ברובד אחר, ולא כולל סחר קלאסי. זהו סחר בתעודות סל.

תעודת סל סחורות מתחקה אחר מדדי סחורות שונים, ומאפשרת למשקיע ליהנות משינויים במדדים הללו, כדי להרוויח מהם כסף. למעשה, זהו אחד הכלים הנוחים ביותר להשקעה בסחורות, בשל אותו עניין של סחר בערך הסחורה ולא בסחורה עצמה.

כיצד מתבצעת בפועל השקעה בתעודות סל סחורות?

סחר בסחורות עצמן הוא משהו שרק אנשים מסוימים יכולים לבצע - הרי לא כל אחד יכול להחליט שהוא משקיע בנפט ולשנע אליו הביתה 100 חביות כאלו, אותן יציע למכירה בהמשך. גם היום הסחר הזה עוד מתבצע ללא הפסקה (אגב, גם בין מדינות ולאו דווקא בין אנשים פרטיים בלבד, ראו ערך איראן ועתודות הנפט שלה) אך עבור המשקיע הפרטי מדובר בעניין בלתי אפשרי.

תעודת סל סחורות מאפשרת גם לאדם הפרטי להשקיע במדדי הסחורות, מבלי להתעסק בסחר עצמו. תעודות הסל למעשה משקפות את מחירי החוזים שמגובשים לטובת המכירה בפועל ולאורך כל קיומן, הגוף אשר מנפיק אותן מבצע 'החלפות' - הוא מוציא מהמשחק חוזים שעומדים להסתיים ומכניס במקומם כאלו חדשים.

התחלופה הזו היא שממחישה בצורה הטובה יותר את סוג המסחר הייחודי שמציעות תעודות סל סחורות: העניין כאן הוא לא בסחורה עצמה, אלא בחוזה שנחתם למכירתה. נכון שמדובר, מבחינה כספית, בעניין כמעט זהה, אבל בשיטה זו החוזים הופכים גם הם לניירות ערך וכך אפשר לסחור בהם, תוך שהם מסמלים את הסחורה עצמה ו'מייצגים' אותה עבור המשקיע.

שתף תוכן זה עם חבריך!
אנו עושים מאמצים לאסוף עבורך מידע מדוייק ועדכני. עם זאת, אין אנו יכולים להיות אחראים לנכונות במידע ולאפשרות שימוש בו בניהול כספך. אין לראות במידה זה כל המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק כל מידע המפורסם באתר לפני קבלת החלטה. מערכת האתר אינה אחראית לכל נזק שיגרם לך כתוצאה משימוש במידע המופיע באתר זה.

יצירת קשר, פורטל תעודות סל © כל הזכויות שמורות 2013