דף הבית - פורטל תעודות סל
שם
דוא"ל
טלפון
נושא
כמה אתה באמת יודע על מסחר בתעודות סל? למד עוד!

תעודות סל מורכבות

תעודות סל מאפשרות למשקיע לעקוב אחר מדדים מסוימים, קבוצות של אגרות חוב, שערי סחורות ושערי מטבעות - ועוד ועוד. היתרון שלהן הוא באפשרות לזכות בתשואה אשר מתבססת על תנודות גדולות בשוק ההון, תנודות יציבות ומתונות יותר, אשר אינן תלויות ב'מצב רוח' של גורם כזה או אחר.

רבים רואים באפשרות הזו יתרון גדול. כך, יכול אדם להשקיע, לדוגמא, בתעודת סל אשר עוקבת אחר התנהגותו של מדד תל אביב 100 בלבד - וזו יכולה להיות השקעה מצוינת, אם אותו משקיע יודע או משער שבעתיד הקרוב המדד הזה יתמיד בעלייה. העלייה של המדד הזה אינה תלויה במניה של חברה מסוימת אלא בהתנהגות של 100 המניות החזקות ביותר בבורסה בתל אביב, כאשר מניות בעלות ביצועים חלשים פשוט מוחלפות באחרות. כך, למעשה, הביטחון בהשקעה הזו גדול יותר.

אך מה קורה כאשר אותו משקיע מעוניין להצמיד את השקעתו לכמה מדדים? הרי ישנם לא מעט אפיקי השקעה בהם אפשר לבחור באחוז מסוים שיהיה 'סולידי', אחר בעל סיכון בינוני ואחר בעל סיכון גבוה, וכך להשיג תמהיל מעניין שיכול להשיג למשקיע תשואה גבוהה מאוד ומספקת. למה שזה לא יקרה גם בתעודות הסל? בעבר, עניין זה באמת לא התאפשר. חייבים לזכור שהכלי הזה הוא חדש יחסית, ש'המריא' בישראל רק באזור שנת 2003, כך שבכל שנה כמעט מושקים שיפורים וחבילות שונות בתחום זה, אחד מהם הוא תעודות סל מורכבות.

להתחקות אחר כמה מדדים במקביל או להסתכן מעט יותר

החיסרון של תעודות הסל המקוריות הוא גם היתרון שלהן: הסולידיות, ההתרכזות במדד אחד בלבד והביטחון הרב הופכים לאחר זמן מסוים, בעיני משקיעים שונים, למשהו שדרוש לו מעט 'פלפל'. הם רוצים להפוך את ההשקעה למעניינת יותר.

בדיוק לצורך כך, הומצאו תעודות הסל המורכבות. חלקן מאפשרות לעקוב אחר כמה מדדים בו זמנית וליצור מעין תמהיל השקעה מסוים ואחרות מאפשרות להעלות את הסיכון ואת האתגר - כמו גם את התשואה שתתקבל במקרה וההשקעה תצליח. כיום, תעודת סל מורכבת נחשבת לאחד הכלים המעניינים בשוק ההון.

אילו סוגים של תעודות סל מורכבות קיימים היום?

  • תעודה מורכבת שעוקבת אחרי מספר מדדים: זוהי תעודת סל אשר ההשקעה הכללית בה מתגבשת מהשקעות בכמה מדדים, אשר חלקם בהשקעה נקבע מראש. לדוגמא, ניתן להחליט כי מדד מסוים ישפיע על ההשקעה ב-10%, אחר ב-60% ועוד אחד ב-30%. תמהיל זה נותר קבוע לאורך כל חיי התעודה.
  • תעודה מורכבת אשר עוקבת אחר מדדים מתחלפים: תעודה מורכבת אשר מאפשרת לשנות את זהות המדדים אחריהם תעקוב. גם כאן מדובר בתמהיל של מספר מדדים, אך בראשית ההשקעה בוחר המשקיע מספר מדדים שישמשו 'רזרבה', והם יחליפו בהתאם להחלטתו מדדים שמרכיבים את התעודה ברגע נתון. ההחלפה אפשרית מספר פעמים מצומצם בכל שנה, לרוב ארבע פעמים.
  • תעודה מורכבת במינוף קבוע: כדי להעלות את התשואה (וגם את הסיכון) ניתן לבחור בתעודת סל מורכבת אשר, במילים פשוטות, מעניקה למשקיע תשואה גבוהה פי כמה (בשיעור קבוע) מתוצאות המדד. מאחר והכפלת התשואה תלויה בהלוואה שייקח המנפיק כדי לממן זאת, תקוזז מהתשואה הריבית על ההלוואה. ניתן לבחור גם בתעודות מינוף בחסר (שורט) שיעניקו למשקיע תשואה דומה, ביחס הפוך להתנהגות המדד אחריו הן עוקבות.
שתף תוכן זה עם חבריך!
אנו עושים מאמצים לאסוף עבורך מידע מדוייק ועדכני. עם זאת, אין אנו יכולים להיות אחראים לנכונות במידע ולאפשרות שימוש בו בניהול כספך. אין לראות במידה זה כל המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק כל מידע המפורסם באתר לפני קבלת החלטה. מערכת האתר אינה אחראית לכל נזק שיגרם לך כתוצאה משימוש במידע המופיע באתר זה.

יצירת קשר, פורטל תעודות סל © כל הזכויות שמורות 2013